Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Spacery tematyczne po Krakowie

Spacery tematyczne po Krakowie

Wszystkich Uczestników i Uczestniczki Sympozjum zapraszamy do udziału w spacerze tematycznym po Krakowie.

Proponujemy dwa spacery do wyboru: Krakowskim Szlakiem Kobiet lub Krakowskim Szlakiem Modernizmu. Oba spacery odbędą się w piątek, 29 czerwca. Rozpoczną się o godz. 19.00 i potrwają  około 1,5 godziny. Na deklaracje chęci udziału w wybranym spacerze czekamy do środy, 27 czerwca.

FORMULARZ REJESTRACJI NA SPACERY

1. Spacer śladami krakowskich sióstr Virginii Woolf

W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca związane z działalnością i twórczością krakowskich artystek, pisarek, poetek i emancypantek w pierwszej połowie XX wieku. Przejdziemy przez miasto śladami wybitnych krakowianek, które współtworzyły miasto, wydobędziemy z cienia ich dokonania, przypomnimy o ich dorobku. Odkryjemy w przestrzeni miasta ślady historii tworzonej przez kobiety, która jest częścią zapomnianego dziedzictwa Krakowa.

Trasa: wyruszymy z Instytutu Socjologii UJ przy ul. Grodzkiej 52, przejdziemy przez Rynek Główny, Planty i zakończymy spacer na ul. Krupniczej 22.

Prowadzenie: Ewa Furgał – edukatorka historii kobiet, redaktorka pięciu tomów publikacji Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek, współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet. Pracuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet, prowadzi Archiwum Historii Kobiet.

2. Spacer krakowskim szlakiem modernizmu

W trakcie spaceru zwrócimy uwagę na ważne dla pejzażu Krakowa, choć wciąż niedoceniane, obiekty architektury modernistycznej. Szlak biegnący przez historyczne centrum miasta wyznaczą zarówno obiekty harmonijnie wpisujące się w zastany kontekst (kamienica „Pod Pszczółkami” Tadaniera), jak i te, które w momencie realizacji wzbudzały kontrowersje swoją radykalną formą: gmachy Feniksa przy Rynku Głównym (proj. A. Szyszko-Bohusz) czy Komunalnej Kasy Oszczędności przy pl. Szczepańskim (proj. F. Tadanier). W trakcie spaceru przywołamy ważne momenty procesu osadzania w tkance historycznego centrum Krakowa realizacji wpisujących się w kolejne, coraz bardziej radykalne prądy modernizmu oraz poznamy wyjątkowe kreacje architektoniczne.

Trasa: wyruszymy z Instytutu Socjologii UJ przy ul. Grodzkiej 52, przejdziemy przez Rynek Główny, plac Szczepański i Planty.

Prowadzenie: Michał Wiśniewski – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.